Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych mundurowych z Zespołu Szkół w Andrychowie, Kętach i Wadowicach

18.05.2023

Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych z ZDZ (Zespół Szkół) w Andrychowie, Kętach i Wadowicach odbyło się we wtorek rano na Rynku w Wadowicach.

To niezapomniane wydarzenie, które zgromadziło wielu gości i oferowało wiele atrakcji.

Podczas uroczystego ślubowania, uczniowie złożyli przysięgę, świadomi swojej roli i odpowiedzialności wobec ideałów prawdy, dobra, miłości i piękna, jak również wobec ojczyzny. W sumie kilkudziesięciu uczniów klas wojskowych z ZDZ w Andrychowie, Wadowicach i Kętach wypowiedziało te doniosłe słowa. To moment, który na zawsze pozostanie w ich pamięci.

W uroczystości ślubowania uczestniczyli również przedstawiciele Powiatu Wadowickiego, w tym przewodnicząca Rady Powiatu, Zofia Kaczyńska, starosta Eugeniusz Kurdas i wicestarosta Beata Smolec. Starosta Kurdas podkreślił, że ślubowanie uczniów pierwszych klas mundurowych to ważne wydarzenie, które wpisuje się w kalendarz roku szkolnego. Przypomniał słowa Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, które mówią o tym, że człowiek rodzi się nie dla siebie, lecz dla swojej ojczyzny. Praca w służbach mundurowych wiąże się z wieloma przywilejami, ale również z obowiązkami, którym trzeba sprostać. Starosta Kurdas życzył uczniom satysfakcji i zadowolenia z wybranej ścieżki zawodowej.

Wśród zaproszonych gości na uroczystości ślubowania byli parlamentarzyści, włodarze gmin z terenu powiatu, szefowie służb mundurowych oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych i instytucji współpracujących z ZDZ. Przed rozpoczęciem ślubowania dyrektor szkoły w Andrychowie, Zofia Wanat, wraz z dyrektorem Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. Łukaszem Piórkowskim, oraz uczniami złożyła kwiaty pod pomnikiem Papieża Polaka, znajdującym się obok Bazyliki Ofiarowania NMP.

Uroczyste ślubowanie to nie tylko momentem symbolicznym, ale także wyrazem gotowości uczniów do podjęcia służby w obronie wartości i idei, którymi kieruje się nasza ojczyzna. To ważny krok w ich życiu, który daje im szansę rozwijania się w służbie dla dobra społeczeństwa.